Niewłaściwe pH przyczyną chlorozy na różanecznikach i azaliach
wtorek, 26 lipca 2016

Różaneczniki i azalie należą do roślin kwasolubnych, wrażliwych na niewłaściwe pH gleby. Wymagają podłoża kwaśnego, o pH 3,5- 4,5. Rodzima gleba w Polsce rzadko spełnia te warunki (zazwyczaj jest bardziej zasadowa). Niestety zdarza się, że krzewy te są sadzone bez uprzedniej wymiany podłoża- wówczas po kilku miesiącach uprawy zaczynają pojawiać się objawy chlorozy na liściach. Niewłaściwe pH uniemożliwia różanecznikom i azaliom pobieranie z gleby niektórych składników pokarmowych. Z tego względu objawy widoczne na liściach podobne są do objawów niedożywienia. Aby tego uniknąć różaneczniki i azalie należy sadzić w czysty, kwaśny torf.

Dokładny opis powstawania chlorozy i postępowania podajemy tutaj. Poniżej przedstawiamy 2 zaawansowane przypadki zaburzeń fizjologicznych, związanych z nieprawidłowym pH podłoża, a co za tym idzie brakiem dostępności składników pokarmowych.

1. Jakiś czas temu posadzony rododendron (zdjęcia poniżej) po okresie prawidłowego rozwoju, na dobrze przygotowanym i zasobnym podłożu, korzeniami dotarł do gleby o zbyt wysokim pH, a dodatkowo podłoże wokół niego również straciło korzystny odczyn. Z daleka roślina wygląda znakomicie, ale z bliska widać jasnozielone liście z ciemniejszymi nerwami. Jeśli dotyka to mniejszych egzemplarzy możemy pokusić się o przesadzenie w prawidłowo przygotowane podłoże, nawet w to samo miejsce, lub zmianę powierzchowej warstwy gleby wokół rośliny, pamiętając przy tym, o stosunkowo płytkim systemie korzeniowym różaneczników. Można też wyściółkować miejsce wokół kwaśnym torfem.

2. Pozornie prawidłowo posadzona azalia w podłożu wysypanym po wierzchu korą (ale co jest pod spodem?) wykazuje skrajne niedobory żelaza liście są żółte z zielonymi żyłkami, widać też drastycznie drobnienie liści. W celu uratowania rośliny należy postępować tak jak opisane jest powyżej w przypadku różanecznika.

Ilona Kowalska

Kontakt

przewiń do góry