Brak kwitnienia różanecznika
piątek, 10 grudnia 2021

Dlaczego różanecznik czy azalia nie kwitną? Przyczyn może być wiele. Najczęściej jednak jest to związane z błędami uprawowymi lub też naturalną fizjologią tych roślin. Poniżej prezentujemy najczęstsze powody i informacje jak im zapobiegać:

1. Rośliny są posadzone na stanowisku cienistym.

Aby rośliny właściwie zawiązywały pąki kwiatowe i kwitły, muszą rosnąć na stanowisku zapewniającym im odpowiednią ilość światła. Krzewy rosnące pod dużymi drzewami, których korony rzucają cień przez większą część dnia, nie będą zachwycać obfitym kwitnieniem. Również te posadzone na wystawie północnej lub w cieniu zabudowań nie będą wiązać pąków kwiatowych (patrz zdjęcia)

2. Przemienność kwitnienia.

Bywa, że krzewy bardzo obficie kwitnące w jednym roku, w kolejnym roku kwitną bardzo słabo lub wcale. Zjawisko to określa się mianem przemienności kwitnienia. Można temu zapobiegać usuwając część pąków kwiatowych zawiązanych w nadmiarowej ilości (więcej niż jeden pąk kwiatowy na szczycie pędu - patrz zdjęcia).

Jeżeli różanecznik zawiązuje więcej niż jeden pąk kwiatowy na szczycie pędu powoduje to często drobnienie kwiatów, których roślina nie jest w stanie wykarmić. Usunięcie nadmiarowych pąków poprawi efekt dekoracyjny kwitnienia sprawiając, że kwiaty będą większe a kwitnienie w kolejnym roku utrzyma się na podobnym poziomie.

Jeżeli krzew w jednym roku kwitnie bardzo obficie, po kwitnieniu dobrze jest usunąć przekwitnięte kwiatostany - spowoduje to ułatwienie wzrostu młodych pędów i lepsze kwitnienie w kolejnym roku.


3. Choroby i szkodniki.

Rośliny cierpiące na ataki szkodników i chorób również nie będą obficie kwitnąć. Diagnoza problemu zdrowotnego rośliny powinna dotyczyć indywidualnego przypadku.

Kontakt

przewiń do góry